Meral Serdaroğlu

Sayın Bakan NİHAT ERGÜN
Sayın TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş
Sayın TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeleri

Feza Gürsey Enstitüsü (FGE) gibi, içinde teknolojiye hizmet etmesi daha uzun yıllar alacak seviyedeki temel bilimlerin araştırması yapılan ve genç bilim adamlarının biraz rahat nefes alıp dünyevi dertlerden uzak çalışmasını amaçlayan bir kuruluşun çalışmıyor diye kapatılmasını, bilimi desteklemek için CERN’e üye olmaya karar veren bir hükümetin ilk icraatı olmasına çok şaşırdım.

Ben 1966 yılında ODTÜ Teorik Fizik Bölümünde, dünyaca ünlü fizikçimiz Feza Gürsey ile master ve doktora yaptım ve onunla 1992 yılında vefat edinceye kadar birlikte çalıştım. ODTÜ de, Boğaziçi Üniversitesinde , ABD Yale Üniversitesinde araştırma yaptım ve ders verdim. Türkiye’ye bilimin ışığını sokmak için Feza Bey ile birlikte çalıştım, uluslararası konferanslar tertip ettik, çok ünlü bilim adamlarıın memleketimize gelmesini sağladık. Feza Gürsey Enstitüsünün kurulması bu çabaların kurumsallaşmasıdır. Kuruluşundan beri FGE’de çeşitli faaliyetlere değişik düzeylerde katıldım ve kurumun işleyişini takip etme olanağım oldu.

FGE’nin veriminde kişi başına bir düşüş olmamıştır. Toplam akademik personelinin sayısının 29’dan 4’e düşürülmesine rağmen, kişi başına yayın sayısı 2’ye yakın kalmıştır. Bu TÜBİTAK ortalamasinin kabaca 20 katıdır. Ayrıca, FGE’nin tek yaptığı araştırma değildir. Son onbeş yılda her yıl ileri konularda ortalama 2 ila 3 arasinda yaz okulu, kış okulu, konferans düzenlenmiş, bunlarda yurt dışından konularının liderleri genç Türk doktora öğrencilerine ve araştırmacılara en yeni bilimsel gelişmeleri aktarmıştır. Şu anda Türkiye’de bu etkinlikler sayesinde bilimsel kariyeri iyileşmiş kişilerin sayısı pek çoktur. Acele bir kararla kapatılmasaydı, bu yaz da İngiltere Imperial College’dan profesörlerin katılımıyla önemli bir yaz okulu düzenlenecekti; bu iptal edilmek zorunda kalınmıştır.

FGE’nin TÜBİTAK üzerinde bir mali külfet olmadığı toplam TÜBİTAK bütçesinin 1.5 milyar, bunun harcanamayarak iade edilen kısmının 300 milyon olduğu, FGE’nin ise bu bütçeye sadece 2 milyonluk bir “yük” getirdiğini görmek yeterlidir.

Kaldıki, bu kuruluşun nasıl çalışması istendiğine veya nelerin eksik olduğuna dair daha evvelce yazılmış yazılar veya karşılanmamış istekler görülmemektedir. Yazılar veya görüşmelerle yönlendirme yerine birdenbire yıllardır birşey yapılmıyor denip mesele kesilip atılmıştır. Bu büyük haksızlıktır. Sayın Nüket Yetiş’in Feza Gürsey Enstitüsü’nün iyi çalışmadığı konusunda yazdığı bir rapor var mıdır? Beklenenin ne olduğunu belirtmiş midir? Kuruluşundan beri kısılan bütçe ve verilmeyen kadroları ve reddedilen proje ve faaliyetleri açıklayan ve neyi beğenmediklerini söyleyen yazılar var mıdır? Sayın Bakanım ve sayın Bilim Kurulu üyeleri lütfen bunları inceleyiniz. Önünüze konan bilgilerin doğruluğunu lütfen tahkik ediniz.

Ayrıca, tamamen teorik çalışan bilim adamlarının teknoloji ile iç içe ve sanayi ile birlikte araştırma konularını belirleyen bir gurubun içine yerleştirilmelerini, hiç görülmemiş bir olay ve Feza Gürsey’ in adına yakışmayan bir karar olduğuna inanıyorum. Keşke üniversiteye bağlı bir araştırma enstitüsü olarak kalsa idi.

Feza Gürsey adının ve temel bilimler enstitüsünün gelişmesine yardım edecek bir ortamda kalmasını sağlamak için konunun tekrar ele alınıp, söz konusu kararın değiştirilmesi için arz ederim.

Saygılarımla

Prof. Dr. Meral Serdaroğlu
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Emekli Öğretim üyesi

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Akademisyen Mektupları - tr, Uncategorized. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s