Betül Tanbay, President of the Turkish Mathematical Society (tr)

12 Temmuz 2011

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde Temek Bilimler’e çok önemli yatırım yapılmaktadır. Türkiye dünyanın ilk 10 ülkesine girmeyi hedefleyen bir ülke haline gelmiştir. Aynı ligde oynayan Brezilya, Meksika, Kore, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde Matematik araştırmalarına çok ciddi yatırım yapılmaktadır.

Başbakanımıza 6 ay önce Türk Matematik Derneği’nin hazırladığı bir Temel Bilimler projesi sunduk ve görüşmek için Bilimden sorumlu Bakanımızın atanmasını ve kendisinin Temel Bilimler stratejisini öğrenmeyi bekliyorduk.

TÜBİTAK’ın Temel Bilimler araştırmalarına olanak sağlayan tek enstitüsünün bağlanacağı Bakan’ın görüşü beklenmeden alınan bu karara anlam veremiyorum ve yanlış buluyorum. Enstitü Prof. Dr. Erdal İnönü ve TÜBİTAK eski Başkanı ve derneğimizin eski başkanı Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nun girişimleri ile, benzer başarılı örneklerde olduğu gibi, doktora öğrencilerinin katkı sağlayabilmesi için bir üniversite kampüsünde ama özerk olarak kurulmuştur. Enstitüyü BİLGEM’e bağlayarak Gebze’ye taşımak yok olmasına sebep olmaktır.

TÜBİTAK toplam bütçesi içinde Enstitünün payı binde birin bile altında iken, bu karar maddi sebeplerle de açıklanamaz. Karar alınırken, enstitünün bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin ve Feza Gürsey Yönetim Kurulu’nun onayı alınmamıştır. İlgili olduğunu bilerek görüştüğüm tüm bilim camiasının kararı olumsuzdur.

Amerikan Matematik Derneği, Avrupa Matematik Derneği Başkanları ayrı ayrı benimle temasa geçerek nasıl destek olabileceklerini sormaktadırlar. Boğaziçi Ünivesitesi Senatosu TÜBİTAK Başkanlığına, Bilimden sorumlu Bakanımıza da ulaştırılacak bir yazı yollama kararı almıştır. Tüm dünyanın Temel Bilimcileri bu kararı yanlış bulmaktadır.

Bilimden sorumlu Bakanımızın himayesinde, TÜBİTAK Başkanı, Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı, TÜBA Başkanı ve Temel Bilimler politikaları üzerine tecrübeli bilim insanlarının biraraya getirilerek, geniş kapsamlı bir toplantı yapılması ve bir konsensüs aranarak Türkiye için faydalı ve sorumlu bir karar alınmasını umuyorum.

Prof. Dr. Betul Tanbay,
TÜrk Matematik Derneği Başkanı
http://www.tmd.org.tr

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Akademisyen Mektupları - tr, Kurumlardan. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s