İsmet Berkan – HÜRRİYET

19 Temmuz 2011

Feza Gürsey Enstitüsü’ne kıymayın efendiler

TÜBİTAK’ın geçenlerde aldığı bir karar, Türk matematikçiler başta olmak üzere temel bilimler camiasını ayağa kaldırmış durumda. Durumdan biraz geç haberdar oldum ama görüyorum ki ayağa kalkanlar haklı.
TÜBİTAK bir süre önce Türkiye’nin yegane temel bilimler enstitüsü olan, zamanında Erdal İnönü ve Tosun Terzioğlu tarafından kurulan Feza Gürsey Temel Bilimler Enstitüsü’nü statüsünü değiştirerek Gebze’ye taşımaya ve bir anlamda öldürmeye karar verdi.

FGE, Boğaziçi Üniversite’nin Kandilli yerleşkesinden kaldırılacak ve Gebze’de TÜBİTAK’a bağlı ‘Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Araştırmalar Merkezi’nin (BİLGEM) bünyesine katılacak. Bu, FGE’nin ölümü demek.
Oysa başta Türkiye Matematik Derneği olmak üzere bütün temel bilimciler, hükümetin temel bilimlerle ilgili stratejisini açıklamasını beklemekteydi. Hükümetin bilimden sorumlu bakanı Nihat Ergün’e de danışılmadan alınan bu kararın arkasında yatan rasyoneli anlamak gerçekten kolay değil. Çünkü FGE’nin toplam maliyetinin TÜBİTAK bütçesi içinde çok minik bir pay aldığını biliyoruz. Sorun maddi değilse ne acaba?

Türkiye, gerek kısa dönemli pratik sorunlarını çözmek (cari açık başta olmak üzere) ve gerekse uzun dönemli dünya çapındaki rekabetçilik gücünü yükseltmek istiyorsa, temel bilimlerle ilgili ileri araştırmaları yok etmek değil daha fazla desteklemenin yollarını aramalı.
Uluslararası bilim camiasından da ciddi tepki çeken bu girişimin durdurulması yerinde olur.

Bilmiyorum, Nihat Ergün bu konuda ne düşünüyor?

İsmet Berkan – Hürriyet – 19.7.2011

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Basından. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s