Mahmut Elbistan, İ.T.Ü. Fizik Mühendisliği Doktora Öğrencisi/Araştırma Görevlisi

Sayın Nihat Ergün; Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı

Bildiğiniz üzere Boğaziçi Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın ortaklaşa kurduğu Feza Gürsey Enstitüsü kuramsal fizik ve matematik alanında ülkemizdeki yegane enstitü olmasının yanısıra çatısı altında yapılan araştırmalarla da neden varolduğunu/oluşturulduğunu göstermiştir.

Enstitünün sayfasında (www.gursey.gov.tr) yıllardan beri düzenlenen çalıştayların/okulların/seminerlerin listesini bulabilmek mümkündür. Üstelik bu etkinliklere öğrenciler ücretsiz katılabilmekte hatta konaklama ihtiyaçları da karşılanmaktadır.

Enstütünün sayfasında ayrıca orada çalışan bilim isnsanlarının bir listesini ve onların bilimsel özgeçmişlerini de bulacaksınız.

Yurtiçi ve yurtdışından gelen değerli araştırmacıların ve yurtiçindeki öğrencilerin en önemli buluşma ve dahası araştırma yapma noktası olan Feza Gürsey Enstitüsü ülkemizin temel bilim alanında temel taşlarından biridir.

Bir fizik öğrencisi olarak üzülerek öğrenmiş bulunuyorum ki TÜBİTAK bu “temel taşını” yerinden oynatıp Gebze’deki BilGem’e taşımak üzere karar almış.

Alınan bu karar zaten zor koşullarda eğitim alan, pek az desteklenen kuramsal fizik öğrencileri için önemli bir darbedir. Ben de dahil olmak üzere pek çok öğrenci Feza Gürsey Enstitüsü’de çok sayıda derse ve çalıştaya katıldık, bilimsel gelişimimizde enstitünün emeği çok büyük.

Bir fizik öğrencisi olarak Feza Gürsey Enstitüsü benzeri başka enstitülerin ülkemizin çeşitli yerlerine kurulmasını, varolan enstitünün geliştirilmesini umarken (aslında yıllar boyunca tam tersi olmuş, enstitüde çalışan araştırmacıların sayısı giderek azalmış) Kandilli’deki bu enstitü belirsizlik içerisinde Gebze’ye taşınacak.

TÜBİTAK tarafından alınan böylesi bir kararın yanlış olduğu, Feza Gürsey Enstitüsünün korunması ve hatta yeni enstitülerin açılması görüşündeyim.

Bilgilerinize arz ederim.

Mahmut Elbistan
İ.T.Ü. Fizik Mühendisliği Doktora Öğrencisi/Araştırma Görevlisi

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Öğrenci Mektupları. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s