ODTÜ Fizik Bölümü öğrencileri

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Sayın Nihat Ergün’e,

TÜBİTAK Bilim Kurulu, 5 Haziran 2011 tarihinde yaptığı toplantıda, İstanbul Kandilli’deki Feza Gürsey Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nü, Gebze’de bulunan ve yine TÜBİTAK’a bağlı olan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne bağlama kararı almış ve enstitüye 15 Temmuz 2011 tarihine kadar taşınmaları bildirilmiştir.

Her ne kadar enstitü Gebze’de varlığını sürdürecekmiş gibi görünse de, çalışma alanları ile ilgisi olmayan bir merkeze bağlanması fiili olarak enstitünün kapatılması anlamına gelmektedir. Böylelikle, temel bilimler enstitüsü olarak, adını taşıdığı cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği ender bilim insanlarımızdan olan Feza Gürsey’in temsil ettiği ve devam etmesini arzu ettiğimiz misyonunu yerine getirmesi imkansız hale gelecektir.

Son yıllarda, enstitüde yarı zamanlı çalışanların sözleşmeleri yenilenmeyerek ve süreleri dolan doktora sonrası araştırmacıların yerine yeni araştırmacılar alınmayarak, enstitüdeki bilim insanı sayısı bugüne kadar dörde indirilmiş ve bunun sonucu olarak enstitünün hizmet vermesi zorlaştırılmıştır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, enstitüdeki az sayıdaki bilim insanı, bugüne dek büyük bir özveri ile pek çok toplantı, seminer ve okul organize etmiş ve uluslararası yayınlar çıkartmıştır. Ülkemizde temel bilimler alanındaki tek enstitü olan Feza Gürsey Enstitüsü, bu faaliyetleri ile Türkiye’deki en başarılı araştırma kurumlarından birisi olmuştur.

Feza Gürsey Enstitüsü’nün, yurtdışındaki benzerlerinin (Almanya’da Max Planck enstitüleri, İtalya’da Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü (INFN), Kanada’da Perimeter Teorik Fizik Enstitüsü, Polonya Bilimler Akademisi enstitüleri, İran’da Temel Bilimler Araştıma Enstitüsü, Kore İleri Araştırmalar Enstitüsü, ABD’de Princeton Üniversitesi İleri Araştırma Enstitüsü (IAS) gibi) düzeyine gelebilmesi için destek görmesini beklerken, aksine, işlevsiz hale getirilmeye çalışılmasına, ve bugün temel bilimler alanındaki araştırmalarla ilgisi olmayan bir merkeze bağlanmak üzere Gebze’ye taşınması kararına tanık olmaktayız.

Bizler bu hatadan bir an önce dönülmesini, enstitünün şu anda İstanbul’daki mevcut yerinde kalmasını ve enstitünün gelişmesi için, en başta kadro olmak üzere imkanlarının arttırılmasını ve ileride benzer enstitülerin üniversitelerin yoğunlaştığı diğer şehirlerimize de yaygınlaştırılmasını ümit etmekteyiz.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz,

ODTÜ Fizik Bölümü öğrencileri

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Öğrenci Mektupları. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s