İsmet Berkan – HÜRRİYET

‘TÜBİTAK’ı kaybedeli çok oldu diyenler…’

GEÇEN günkü FGE yazısına Prof. Dr. Ali Nesin’den bir tepki aldım. Ali Nesin, bir yandan Şirince’de taş üstüne taş koyarak bin bir emekle kurduğu ‘Matematik Köyü’nü yaşatmaya çalışırken bana bu tepkiyi gösterdiyse ciddiye almam gerekiyordu.
Aslında Ali Nesin’in tepkisi, FGE ve TÜBİTAK’ın davranış biçimiyle ilgili yazdıklarıma değil, yazının arasına sıkışmış bir cümlemeydi. Bu cümlede, geçmişte TÜBİTAK’ı bir ‘vaha’ gibi gördüğümü ama bu kurumun da Türkiye’nin geri kalanına benzediğini, YÖK kafasının burada da hakim olduğunu gördüğümü ve üzüldüğümü söylüyordum.
Ali Nesin, haklı olarak ve özellikle de Matematik Köyü konusunda TÜBİTAK’ın kendisine sadece sırt dönmekle kalmayıp köstekleyici olmasından hareketle, TÜBİTAK’ın bir ‘bilim vahası’ olma özelliğinin çoktan kaybolduğunu söylüyor. Haklı.
Ama bazen insan konduramıyor, TÜBİTAK gibi sağlam temellerle kurulmuş bir bilimsel kuruluşun temel bilimlere sırtını döndüğünü görse bile bunu göz göre göre inkar edebiliyor. Benimki de böyle bir şey olsa gerek.

Yazının tamamı için tıklayınız.

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Basından. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s