From Board of Directors of Turkish Phys. Soc. (tr)

29 Temmuz 2011, İstanbul

Sayın Nihat Ergün
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan
Ankara

Sayın Bakanım,

Feza Gürsey (1991-1992), kuramsal fizik ve matematiksel fiziğe yaptığı çok önemli katkılarıyla dünya çapında büyük şöhret kazanmış bir bilim insanımızdır. Kandilli’de faaliyet gösteren ve onun adını taşıyan, kuramsal fizik ve pür matematikteki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan enstitünün TÜBİTAK bünyesindeki BİLGEM’e bağlanmasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kuramsal fizik ve pür matematikteki çalışmalar, yarının ileri teknolojilerinin temelini oluşturur. Bugünkü ulaştığımız teknolojik düzey, zamanında faydasız zannedilen bu tür çalışmaların eseridir.  Bugün dünya politikasını yönlendiren ulusların genel tarihi ve özellikle bilim ve teknoloji tarihleri iyi incelendiğinde,  ulaştıkları teknolojik ve refah düzeyinin temelinde kuramsal çalışmaların en önemli rolü oynadığı görülür.

FGE gibi kurumlar özgür bilimsel düşüncenin yeşerdiği, ülkelerin yarınlarının inşa edildiği kurumlardır. Cambridge’deki Newton Enstitüsü, Trieste (İtalya)’deki Abdussalam Uluslararası  Kuramsal Fizik Merkezi (ICTP), Princeton (ABD)’daki  İleri Araştırmalar Enstitüsü (The Istitute for Advanced Study)  Kore’deki KIAS (Korean Institute for Advanced Study) bu tür enstitülerdir.

FGE’nde kurulduğundan beri pek çok önemli  uluslararası toplantı düzenlenmiş ve alanlarının çok ünlü isimleri burada dersler vermiş; yetenekli genç bilimcilerin bu isimlerle temas kurması sağlanmıştır. Bu verimli işbirliklerinin sonucu pek çok değerli araştırma üretilmiş ve bu araştırmalar uluslararası bilim ortamında kaynak olarak kullanılmıştır.

Bugünkü hükümet tarafından çok doğru ve stratejik bir kararla oluşturulan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, yıllardır derneğimiz tarafından kuruluşu dile getirilen, mutlak gereklilik arz eden bir bakanlıktı.  Böylesine önemli bir bakanlığın oluşturulduğu bir dönemde enstitünün işlevsizleşmesine yol açacak kararı anlayabilmek mümkün değildir. Gelişmiş ekonomilerin temeli teknolojiye, teknolojinin temeli ise temel bilimlere ve temel bilimler de kuramsal çalışmalara dayanır. Eğer ülkemiz bölgesinde yükselen bir yıldız olacaksa, ekonomisini oluşabilecek krizlerden uzak tutmak istiyorsa, yarının teknolojisini oluşturacak çalışmaların yapıldığı FGE gibi kurumları titizlikle korumalı ve maddi kaynak aktarmalıdır. Ayrıca bu tür kurumları çoğaltmalı ve üniversitelerin olduğu verimli işbirliklerinin kurulabileceği şehir ortamlarında inşa etmelidir.

Kuşkusuz TÜBİTAK bünyesinde faaliyet gösteren BİLGEM’e bağlı kurumlar ( örneğin UEKAE-Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü-) alanlarında önemli başarılara imza atmıştır. Ancak  böyle enstitülerde geliştirilen ileri teknolojilerin kaynağının kuramsal bilimler ve pür matematik olduğu da gözden uzak tutulmamalıdır.

Feza Gürsey gibi tüm fizik aleminin çok iyi bildiği bir ismin adını taşıyan enstitünün işlevsizleştirilmesinin bilim dünyasında hoş karşılanmayacağını ve Türkiye’nin uluslararası ortamda saygınlığını zedeleyeceğini de gözden uzak tutmamalıyız.

Alına kararın tekrar gözden geçirileceğini ve Feza Gürsey gibi büyük bir ismin adını taşıyan enstitünün tekrar eski işlevine kavuşturulacağını umuyoruz. Saygılarımızla.

                                                           TÜRK FİZİK DERNEĞİ (TFD) GENEL MERKEZ YÖNETİMİ

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Kurumlardan. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s