İsmet Berkan – HÜRRİYET

[…]

TÜBİTAK’ın düştüğü hale bak: Bunu da gördük!

TÜBİTAK tarafından Kandilli’deki yerinden kaldırılıp Gebze’ye taşınan ve başka bir birime bağlanan Feza Gürsey Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü konusundaki tartışma bitmiyor.

Son olarak TÜBİTAK’tan bir açıklama daha aldım. Hayli uzun, rakamlarla desteklenmiş bu açıklamanın kaba özeti şu: Feza Gürsey Enstitüsü başarısız bir enstitüdür, zaten adı da Feza Gürsey Enstitüsü değil Temel Bilimler Enstitüsü’dür.

Bir kurumun, zaten kendi bünyesinde olan, dolayısıyla başarısı veya başarısızlığından sorumlu olduğu bir başka kurumu suçlayarak üste çıkmaya çalışması ilginç bir ruh halinin yansıması.

FGE’nin Kandilli’den Gebze’ye taşınmasıyla ansızın nasıl ve neden başarılı olacağını ben anlayamadım, anlayan varsa beri gelsin.
Enstitüyü Kandilli’de iken ‘başarısız’ kılan TÜBİTAK yönetimi ile Gebze’ye taşıyan TÜBİTAK yönetimi aynı olduğuna göre, belki TÜBİTAK’ı da Ankara’dan alıp Edirne’ye veya Diyarbakır’a taşımak bu kurumun başarılarını daha da arttırabilir.
TÜBİTAK’ın ilginç suçlamalarından biri, FGE’nin giderlerinin yüzde 97’ye varan kısmının çalışanların ücretlerinden oluşması. Bu da saçma bir suçlama, çünkü teorik fizik ve matematikle uğraşan, uygulamalı işler yapmayan FGE’nin diğer giderleri olsa olsa kağıt kalem, tebeşir ve ofislerin ısınma-temizlenme giderleri olabilir.

Enstitüye yıllardır sistemli biçimde kadro kaybettirildiği, yeni araştırmacı alınmasına izin verilmediği, FGE’de akademisyen kadronun azınlığa düşürüldüğü dikkate alınacak olursa, aslında buranın neredeyse bilinçli biçimde başarısız kılınmak istendiği anlaşılır. Buna rağmen FGE Türkiye ortalamasının üzerinde bilimsel yayın yapan, uluslararası atıf endekslerindeki yerini kaybetmeyen bir kurum oldu, öyle kaldı.

Bilim insanları arasında kavgalar, çekemezlikler, konumunu kullanarak sevmediği insanları engelleme girişimleri yok değil, var elbet. Üzücü olan, ‘Bilimde Bizans entrikaları’nın bireysel olmaktan çıkıp kurumsal hale gelmiş olması.

[…]

Yazının tamamı için tıklayınız.

Advertisements

About fezagursey

Physicist.
This entry was posted in Basından. Bookmark the permalink.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s